Co je to vodní pašmína?

Velejemný, lehký průsvitný šál v široké škále barev a jejich kombinací. Pašmína je ušlechtilá forma kašmíru. Její vlákno se získává z nejjemnějšího chmýří kašmírské kozy, především pak z tibetské horské kozy, která žije ve vysokohorských oblastech Himálají a produkuje obzvláště jemnou podsadu jako ochranu proti extrémně nízkým teplotám. Postup získávání surového materiálu je stejný, jako u kašmíru, ovšem výběr lepšího materiálu vede k tomu, že jedna koza poskytuje jen přibližně 50 g vhodné vlny ročně. Pašmína je často kombinovaná s hedvábím, což zvyšuje její pevnost a jemnost. Z pašmíny se vyrábějí především šály, ale také přehozy, sukně apod. Složení: 70% pašmína, 30% hedvábí.

 

Kde koupit pašmínu?

Navšitvte náš e-shop: www.ramro.cz

 

Jak uvázat pašmínu?

Video-návod, který Vám ukáže, jak uvázat pašmínový šál, naleznete na následujícím odkazu:

VIDEO-NÁVOD: JAK UVÁZAT PAŠMÍNU?

 

Pašmína na Wikipedii:

Pašmína je jeden z nejvzácnějších druhů látek, ušlechtilá forma kašmíru. Název pochází z perštiny kde označuje vlněnou látku.

Pašmína se získává ze srsti tibetských koz (čiang-ra). Její vlákna mají průměr menší než 15 mikrometrů, tj. jsou asi 5krát tenčí než lidské vlasy. Kozy poskytují každá 100 až 300 gramů srsti za rok; srst se stříhá na jejich krku kde je nejjemnější. Kvalita srsti závisí na nadmořské výšce v níž kozy žijí - ve vyšších polohách poskytují kvalitnější vlnu s lepší izolační schopností.

Tato látka se používá zejména pro tkaní šál a šerp které jsou vyráběny ve Srinagaru v Kašmíru. Název pašmína se pak používá běžně pro označení těchto šál. Na výrobu jedné šály je potřeba ostříhat 10 koz. Šála v klasické valikosti 90 x 200 cm je tak jemná, že se nechá protáhnout snubním prstenem. Pašmina se často míchá s 30% hedvábí, aby tkanina byla lesklejší a pevnější.

Pašmíně blízká je její napodobenina nazývaná pattű, která však obsahuje směs vlny a bavlny. Jinou podobnou látkou vyráběnou v téže oblasti je tzv. namda, plst z bílé vlny vyšívaná hedvábím.

V tomto článku je použit překlad textu z článku Pashmînâ na francouzské Wikipedii.